Nagy mennyiségű víz egy távoli csillagnál: K2-18b lehet a földönkívüli élet kulcsa
A BBC is beszámolt a felfedezésről, mely megváltoztathatja az univerzumról és az életről alkotott képünket.
Nemrég egy távoli csillagnál egy elképesztő felfedezést tettek a kozmoszt folyamatosan vizsgáló csillagászok.
Az eredmények azt mutatják, hogy a csillag közelében nagyon nagy mennyiségű víz lehet, legalábbis ennek nyomait sikerült kimutatniuk.
A felfedezés egy K2-18b jelű planétához köthető, ami a földönkívüli élet bölcsője is lehet.
A nagy kérdés az, hogy a K2-18b légköre tartalmaz-e a élő szervezetek létrejöttéhez szükséges gázokat, a valószínűsége ennek nagyon magas.
A K2-18b 111 fényévnyire található a Földtől, vagyis túl messze ahhoz, hogy űrszondát küldhessenek oda, ennek ellenére a tudósok már most nagyon izgatottak.
“Nem kizárt, hogy az első valóban idegen életnek otthont adó világot találhattuk meg”
– jelentették ki.
10 éven belül képesek leszünk végső választ kapni a kérdésre, ugyanis ennyi idő kell ahhoz, hogy a következő generációs teleszkópok kideríthessék, milyen is a bolygó felszíne, légkörének pontos összetétele.
A Földnél kétszer nagyobb égitest bizonyosan életnek adhat otthont, mivel a hőmérséklet a felszínén 0 és 40 Celsius fok közé esik, és a lakható zónán belül helyezkedik el a csillagától mérve.
Így, hogy még vízpára is jelen van a légkörben, nagyon nagy az esélye annak, hogy élet nyomait fogják majd a jövőben megtalálni rajta.
A nagy kérdés az, hogy milyen szintű élet lehet rajta: egy fejlett idegen civilizáció lakhelye?
Vagy egy sokkal alacsonyabb szintű, esetleg “csak” mikrobiológiai élet?
Angelos Tsiaras, a Universtiy College London (UCL) kutatócsoportjának tagja szerint a víz azonosítása egy lakható bolygó légkörében “hihetetlenül izgalmas felfedezés”.
Az egész idegen élethez való hozzáállásunkat megváltoztathatja.
Akárhogy is, de egy évtizeden belül ki fog derülni, hogy egyedül vagyunk-e a kozmoszban, ugyanis a kérdést ennyi idő alatt el fogják tudni dönteni a szokatlan szuperfölddel kapcsolatban.
Az eddigi eredmények egyelőre nagyon biztatóak.