Összeomlanak a bolygónk életfenntartó rendszerei: az ENSZ jelentése szerint évekre vagyunk a világvégétől
A Balti tengeren oxigénhiányban “fuldokol” a tengeri élővilág, a Csendes-óceán háromnegyede pedig már kihalt. Szinte konganak az ürességtől a tengereink, óceánjaink.
Hatalmas meleg érte el a Földet, a légköri áramlatok felborultak, a természet pedig pusztulóban van, csak hogy néhány olyan dolgot említsünk, ami éveken belül az egész világ egyensúlyát megbillentheti.
Az ENSZ friss jelentése annyira vészjósló jövőt jósol az emberiség és a természet számár,a hogy a szervezet vezetője, António Guterres maga személyesen hívta fel a világ figyelmét arra, hogy nagyon nagy a baj, és valamit sürgősen tenni kell.
Nagyon nagy a baj, az ENSZ vezetője is megszólalt
A nemzetközi szervezet vezetője hangsúlyozta:
a klímaváltozás gyorsabb, mint amennyire az emberiség e változás megfékezése útján halad, és hamarosan elérünk ahhoz a ponthoz, “ahonnan már nincs visszaút”.
A klímaválság hatásai nyilvánvalók: a mérések kezdete óta
az elmúlt öt évben volt a legmelegebb, a tengerszintje a legmagasabb, a sarki jégtakarók példátlan sebességgel csökkennek, a szárazföldi és tengeri biodiverzitás veszélyben van.
Emellett növekvő gyakorisággal fordulnak elő szélsőséges időjárási jelenségek.
“Sok évtizeden át az emberi faj háborút viselt a bolygó ellen, és a bolygó most visszatámad”
– jegyezte meg.
Kihaltak az óceánok, tengerek
ma már ott tartunk, hogy többek között a Balti-tenger élővilága fuldoklik, mivel a melegedő tengervíz egyre kevesebb oxigént, de annál több káros gázt és savat tartalmaz.
Ha a régióban megbomlik az ottani létfenntartó rendszer, akkor az már önmagában elindíthatna egy tömeges kihalást, mivel fontos része a Föld vízi élővilágának.
Emellett azonban nem csak ott van probléma, hanem világszerte.
Kezdve azzal, hogy a Csendes-óceán az elmúlt évek hatására egyszerűen kong az ürességtől, a benne élő egykori élővilág ugyanis kipusztult.
A pusztulás mértéke olyan nagy, hogy egyes becslések szerint a vízi élővilág közel háromnegyede nincs már meg.
Egyes részeken az óceán feneke tele van elpusztult, alig lebomló tengeri csillagok és egyéb vízi állatok maradványával, mint valami egybefüggő “halálszőnyeg”…
Éveink lehetnek hátra, pusztulnak a gerincesek és a növények is
A jelenség tehát sajnos nem túloz, és a szárazföldön sem jobb a helyzet, sőt…
A friss felmérések azt mutatják, hogy a gerinces élővilág lényeinek több mint 80%-a súlyosan veszélyeztetett, vagy a kihalás szélén áll.
Vajon van még időnk, vagy valóban éveken belül elkezdi felszámolni magát az Anyatermészet?
A klíma már menthetetlenül felborult: kérdés, hogy az élethez szükséges további természetes rendszerek meddig b írják még…