A csillagászok egyelőre értetlenül állnak a jelenség előtt.
Az elmúlt napokban a csillagászok számára alapos fejtörést okozott az, amit a Tejútrendszer közepén találtak.
Két hatalmas anomáliáról van szó, myelről még egyelőre azt sem tudni pontosan, hogy mik, bár már vannak feltételezések.
A két hatalmas gömb gigászi méretű, és titokzatos rádiójelek érkeznek az irányuk felől.
A felfedezést egy Dél-Afrikában elhelyezett MeerKAT teleszkóp tette.
Az eredményeknek még mindig zajlik a kiértékelése, de egyelőre csak különféle elméleteik vannak a tudósoknak.
A kutatók még nem tudják, hogy a két gömb összetartozik-e, de együtt egy homokórához hasonló objektumként jellemezték őket, melyek orbitális kiterjedéssel rendelkeznek, hiszen 1400 fényév hosszúságúak, tehát minden eltörpül mellettük, ami a kérdéses régióban eddig felfedezésre került.
Ian Heywood – a kutatócsoport egyik tagja az Oxford Egyetemről, nem mellesleg a kapcsolódó tanulmány társszerzője – elmondta, hogy egyelőre ők sem tudják még, hogy pontosan miféle jelenségről lehet szó.
Elég nagy a valószínűsége annak, hogy a Tejútrendszer hatalmas fekete lyukánál több millió évvel ezelőtt bekövetkezett robbanásban keletkezett, noha jellemzőinek leírásához és történetének megismeréséhez újabb kutatásokra lesz szükség a jövőben.
Többek között más elméletek is felmerültek.
Például az, hogy az anomáliák földönkívüli civilizációk jelenlétére utalhatnak, a még merészebb teóriák szerint pedig akár úgynevezett Dyson-gömbök is lehetnek, bár erre még a saját bevallásuk szerint is kicsi az esély.
A Dyson gömb egy feltételezett csillag energia elszívó berendezés.
Ami úgy működik, hogy a csillag köré egy gömb szerű tárgyat építenek (nem feltétlenül kell teljes gömb, elég sávokban is), ez a gömb a belső felén felfogja a csillag teljes energiakibocsájtását, ezáltal hatalmas energiát (ami amúgy a semmibe veszne) csapol meg.
Ezt a technológiát (állítólag) a mai űrtávcsövekkel fel lehet fedezni.
Kevésbé valószínű, hogy idegenek műve lenen az egész, az viszont rejtély, hogy akkor tulajdonképpen micsodáról is beszélünk.
A rejtély megfejtése tehát a tudósokra és csillagászokra hárul a jövőben.