Sötét anyag térképen tűnt fel valami, amire Einstein sem gondolt – valami nagyobb részei vagyunk?
A galaxisok egy nagyobb, láthatatlan szerkezet részei?! Óriási felfedezést tettek. Mégis tévedhetett a géniusz?
Valami teljesen megmagyarázhatatlanra bukkantak!
Elkészült a sötét anyag legnagyobb és legrészletesebb térképe – írja az MTI a BBC-re hivatkozva.
Az eredmények meglepték a kutatókat, ugyanis az anyag sokkal egyenletesebbnek és kiterjedtebbnek tűnik, mint ahogy korábban vélték.
A DES (Dark Energy Survey Collaboration) projekt adatai eltérnek Albert Einstein általános relativitáselméletétől.
Bár az univerzum anyagának 84,5 százalékát a sötét anyag alkotja, a szakértők csak közvetett, gravitáció alapú bizonyítékokat találtak létezésére.
A sötét anyag valószínűleg ötször gyakoribb, mint a normál anyag, szerepet játszik a galaxisok összetartásában, de nem bocsát ki detektálható sugárzást.
Niall Jeffrey, az École Normale Supérieure francia felsőoktatási intézmény munkatársa és a térkép egyik összeállítója szerint az eredmény komoly kihívás a fizikusok számára.
Ha ez az eltérés igaz, akkor talán Einstein tévedett.
Azt gondolhatnánk, hogy ez rossz, hogy talán a fizika hibás. De egy fizikus számára ez rendkívül izgalmas. Azt jelenti, hogy valami új dolgot tudhatunk meg arról, milyen valójában az univerzum”
– mondta a szakértő.
Jeffrey szerint eredményeik alapján a galaxisok egy nagyobb, láthatatlan szerkezet részei.
„Az emberiség történetében még senki nem volt képes ilyen mértékben kitekinteni az űrbe és meglátni, hogy hol van a sötét anyag” – hangsúlyozta.
Az új térkép azonban nem teljesen azt mutatta, amire a csillagászok számítottak.
A Planck műhold mérései alapján a szakértőknek pontos elképzelésük volt az anyag kiterjedéséről 350 ezer évvel az ősrobbanás után. Einstein elméletére alapozva a kutatók kifejlesztettek olyan modelleket, melyekből következtetni lehet arra, hogy hogyan szóródott szét az anyag az elkövetkező 13,8 milliárd év alatt.
A mostani vizsgálat adatai ugyanakkor néhány százalékkal eltérnek a modellektől, az anyag pedig túl egyenletesen oszlik el.
Ez alapvetően rengeteg kínos és nyugtalanító kérdést vet fel a világunkkal kapcsolatban.