Címlapsztorik

Veszélyben a nyugdíjak? Durván nő a veszteség a nyugdíjkasszában

Baj van, mert már hozam is alig van.

Összeomolhat a teljes nyugdíjrendszer, bekövetkezhet az, amit évek óta mondanak?

Konganak a nyugdíjkasszák, nagy lehet a baj?

Szinte az össze nyugdíjpénztári alap mínuszban zárta az idei első félévet. A nagy kiegyensúlyozott portfóliók 10 százalék körüli veszteséget értek el. Hozam alig van, a reálhozamra esély sem volt az első hat hónapban.

Hirdetés

Az orosz-ukrán háború miatt már az első negyedév is extrémen rosszul alakult, a jegybank adatai szerint az önkéntes nyugdíjpénztárak befektetési tevékenységén 90 milliárd forintos mínusz keletkezett a tőzsdék és az állampapírpiac esése miatt.

A pénztárak történetében ez az egyik legrosszabb három hónap volt, az árfolyamadatok alapján azonban a második negyedévben még tovább romlott a helyzet.

Két pénztári alap – Honvéd pénzpiaci és OTP kockázatkerülő portfóliók – mindegyik mínuszban állt március vége óta.

Veszteség veszteség hátán

Az idén a tőzsdék is estek, emellett az állampapírok árfolyama is zuhant. A hosszú állampapírok az év eleje óta már 25-30 százalékos mínuszban állnak, de a rövideken is van néhány százalékos veszteség.

10-15 százalékos mínuszban a nagy alapok

A pénztárak legnagyobb portfóliói a mai napig a kiegyensúlyozott alapok, a tagok többsége ezekben tartja a pénzét, és aligha elégedett, amikor ránéz az egyenlegére.

A legjobb esetben is 6-7 százalék körül jár a veszteség január óta, de az alapok többnyire 10-15 százalékot buktak már az idén.

Hasonlóan rossz időszakuk a pénztáraknak utoljára a 2008-2009-es válságban volt, azt nem sokkal később sikerült az intézményeknek ledolgozniuk, miután az állampapírpiac és a tőzsdék is elindultak felfelé.

A magánnyugdíjpénztáraknál is fogy a reálhozam

A magánnyugdíjpénztárak portfóliói kivétel nélkül mínuszban állnak az idén. A klasszikus alapoknál ugyan csak 1-2 százalék körül van a veszteség, de a kiegyensúlyozott portfóliók már egy kivételével 10 százalék fölötti mínuszban vannak, a növekedési alapoknál pedig kivétel nélkül két számjegyű a veszteség.

Ez azt is jelenti, hogy nem csak nem nőtt tovább az egyéni számlákon felhalmozott reálhozam, de jelentősen csökkenhetett is a mennyisége részben a gyenge befektetési teljesítménynek, részben a magas inflációnak köszönhetően.

Hirdetés

Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!