100%-os túlélési arányt mutat egy izraeli koronavírus-kezelés: tényleg működhet?
A haifai székhelyű Pluristem vállalat szerint nem csupán életben maradt az összes beteg, hanem a többségük légzési paraméterei is javultak.
Hat kritikus állapotban levő, magas kockázati csoportba sorolt koronavírusos beteget kezeltek Izraelben a Pluristem placenta alapú sejtterápiás termékével, és mindannyian életben maradtak – a haifai székhelyű cég előzetes adatai alapján.
A betegeket egy héten keresztül három különböző izraeli egészségügyi központban kezelték, és akut légzési elégtelenségben, illetve a COVID-19-hez kapcsolódó gyulladásos komplikációkban szenvedtek.
A betegek közül négyen egyéb szervrendszeri károsodást is mutattak, beleértve a szív- és érrendszeri, valamint veseelégtelenséget
A Pluristem szerint nem csupán életben maradt az összes beteg, hanem a többségük légzési paraméterei is javultak, ráadásul hármójukat fokozatosan le is kapcsolják a lélegeztetőgépekről.
Ezenkívül a már valamilyen fennálló alapbetegségben szenvedő betegek közül kettő a légzés javulása mellett egyéb területeken is gyógyulást mutat.
„Örülünk a kormány együttérző alkalmazás programja (amikor a nagyon súlyos betegséggel küzdő pácienseket még gyógyszerpróba alatt álló orvosságokkal kezelik – a szerk.) keretében elért kezdeti eredményeknek, és elköteleztük magunkat amellett, hogy a PLX sejteket a betegek és az egészségügyi rendszerek javára használjuk”
– mondta Yaky Yanay, a Pluristem elnök-vezérigazgatója.
„A Pluristem törekszik arra, hogy versenyelőnyeit a nagyüzemi termelés során is ki tudja használni, annak érdekében, hogy PLX-sejteket biztosíthasson nagyszámú, komolyan rászoruló beteg számára”.
A Pluristem PLX sejtjei „allogén mezenchimális-szerű sejtek, amelyek immunmoduláló tulajdonságokkal rendelkeznek”, vagyis indukálják az immunrendszer természetes szabályozó T-sejtjeit és M2 makrofágait – magyarázza a cég egy korábbi kiadványában.
Ennek eredménye lehet az immunrendszer nagy veszéllyel járó túlzott reakciókészségének a megfordítása.
Ez valószínűleg csökkentené a tüdőgyulladás és a pneumonitis (a tüdőszövet általános gyulladása) végzetes kockázatot jelentő tüneteit.
A PLX-sejtekkel kapcsolatos korábbi preklinikai vizsgálatok eredményei jelentős terápiás hatásokat tártak fel a pulmonális artériás hipertóniával, a tüdőfibrózissal, az akut veseelégtelenséggel és a gastrointestinalis betegségekkel összefüggésben az állatkísérletek során.
A Pluristem nemzetközi klinikai vizsgálatot kezdeményez a koronavírussal kapcsolatos szövődmények kezelését célozva.
A vállalat jelenleg is megbeszéléseket folytat az Egyesült Államok és Európa szabályozó szerveivel, hogy „meghatározzuk a COVID-19-re vonatkozó klinikai stratégiánkat”
– tette hozzá Yanay.
Forrás: raketa.hu, The Jerusalem Post