Tudomány

Bedőlt a tömeges kihalás első dominója: Ausztráliában több száz millió állat pusztult el

Óriásiak a veszteségek, az elemzők és tudósok szerint ez még csak a kezdet. 2020 lehet a természet hanyatlásának éve?

Megkezdődhetett a Föld élővilágának teljes leamortizálódása?

A jelenség már most eléggé súlyos méreteket öltött, különösen az Ausztrál bozóttüzek kapcsán, melyek egyértelműen a globális felmelegedés miatt alakulhattak ki – állítják sokan.

Hirdetés

A Sydney-i Egyetem munkatársai szerint már mintegy 480 millió állat pusztulhatott el az ausztráliai bozóttüzekben

– számol be róla számos hírportál.

A kutatók úgy vélik, hogy a szeptember óta tartó tüzek hatalmas hatással lesznek az ország ökoszisztémájára.

A katasztrófa különösen súlyosan érinti a koalákat, hiszen az állatok a könnyen égő erdős területeken élnek, ráadásul rendkívül lassan mozognak.

A bozóttüzekben eddig megközelítőleg 8 ezer koala pusztult el, ez az új-dél-walesi populáció harmadát jelenti.

Az elmúlt években érezhető volt az emberi faj által okozott pusztítás, mely jelentős hatással volt a teljes élővilágra, főleg az időjáráson keresztül.

Ma már mindenki tisztában van vele, hogy a klímaváltozás elsősorban az embernek “köszönhetően” gyorsult fel ilyen nagy mértékben, noha korábban is jellemző természetes folyamatként is le lehetett írni.

A tömeges kihalások sorában ez a hatodik nagymértékű kihalási hullám, noha a tudósok hangsúlyozzák, hogy az ELSŐ abban a tekintetben, hogy ezt nagyrészt az ember idézte elő, és a folyamat gyorsulásáért is sokat “tettünk…

Ma a gerinces fajok közel 80%-a a kihalás szélén áll, egy jelentős részük már ki is halt.

Hirdetés

A Csendes-óceán élővilága pedig drámai mértékben ürült ki.

A világtengerek és óceánok szinte üresek, a nyílt vízi élővilág kétharmad már odavan a túlhalászat és a műanyag szennyezés következtében.

Egy nemrég elvégzett friss felmérés szerint a még megmaradt emlősök több mint fele halhat ki az elkövetkező években, évtizedekben…

És ha ezek a fajok kihalnak, az egy olyan dominószerű láncolatot eredményezhet, amibe belepusztul a fennmaradó ökoszisztéma is.

2060-ra a Föld népessége a becslések szerint nagyjából 3,2 milliárddal nőhet, vagyis majdnem 10 milliárdan lehetünk egy olyan bolygón, ami a becslések szerint is durván 1 milliárd embert tudna optimálisan kiszolgálni úgy, hogy az emberi tevékenység a természet egyensúlyával összhangban maradjon.

Vagyis egészen biztosan egy durva átrendeződésnek leszünk tanúi még a mi életünkben, mely könnyen lehet, hogy akár fajunk bukását is elhozhatja…

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!