Sorra szabadíthatja a járványokat a világra a klímaváltozás
A tudósok szerint nagy a baj, megindult a visszaszámlálás, és a covid valójában csak az “előfutára” annak, ami ránk vár.
Az “igazi nehézfiúk” még “lappanganak”.
Egy új vizsgálat alapján a klímaváltozás hatására egyre északabbra fognak eljutni a vadvilágot érintő, paraziták által hordozott betegségek
– írja az MTI.
A tanulmány a baktériumok, gombák, vírusok és férgek okozta, állatokat érintő betegségek terjedését vetíti elő a következő 50 évre.
Jason Rohr, az amerikai Notre Dame Egyetem munkatársa szerint a folyamatnak komoly hatása lehet az emberekre is. „Tudjuk, hogy az újonnan felbukkanó fertőző betegségek 75 százaléka vadvilági eredetű.
Ez pedig egyértelműen a klímaváltozással van összefüggésben.
A jövőben a covidnál sokkal veszélyesebb vírusok vagy baktériumok szabadulhatnak el.
Azzal, hogy a klímaváltozás és az emberi rombolás hatására a természet érintetlen területeire is bemerészkedtünk, átléptünk egy határt, amit a természet nem fog tolerálni.
A klímaváltozás hatására már most növekedés tapasztalható a vadvilágot érintő betegségekben, időnként ráadásul az embereket is megfertőzik a természetben kialakult kórokozók.
Elég csak a hazánkban 2020-ban megjelent új tigrisszúnyogot említeni, mely korábban nem volt őshonos, és a tudósok szerint rengeteg veszélyes trópusi betegséget terjeszt, erről itt írtunk bővebben.
A tanulmány alapján a hideghez szokott állatfajoknál a környezetük melegedése, míg a meleghez szokottaknál az élőhelyük lehűlése növeli a betegségek kockázatát.
A covid semmi ahhoz képest, ami ránk várhat – állítják a tudósok.
Alapjaiban fogja megváltoztatni a világot az, hogy a klímaváltozás hatására akár kontinenseken észlelhető “helyi” járványok alakulhatnak ki.
Ezeket pedig könnyen “szétvihetik” a különféle nemzetközi repülőjáratokkal.
Az “igazi nehézfiúk” még “lappanganak”.
Ha egyszer elszabadulnak, mondjuk például Szibéria EDDIG állandóan fagyott talaja alól, akkor a covid influenzánál valamivel magasabb halálozási arányát vissza fogjuk még sírni
-jelentik ki a tudósok.