Tömeges fajkihalás és klímaváltozás: a világ vezető tudósai figyelmeztetnek a katasztrófára
Az első sorból leszünk kénytelenek végignézni, hogyan pusztul el a Föld.
Több mint 15 ezer tudós írta alá a végső figyelmeztetést tartó petíciót, mely egyúttal a vészharang megkongatása is.
Szerintük már most óriási a baj.
A tanulmányt készítő 17 szakember úgy véli, hogy a bolygó sokkal rosszabb állapotban van, mint ahogyan azt a legtöbben – köztük kutatók is – gondolják
– olvasható a The Guardian brit napilap online kiadásában.
A bioszférát és minden életformáját – beleértve az embereket – érintő veszély mértéke valójában olyan nagy, hogy nagyon nehéz felfogni, akár még a jólinformált szakembereknek is
írták a Frontiers in Conservation Science című tudományos lapban megjelent jelentésükben, amely több mint 150 korábbi tanulmányt vizsgált.
A természetes világ lerombolása és a hatások megjelenése közötti késedelmi idő miatt az emberek nem ismerik fel, milyen nagy a probléma
– érveltek a tudósok.
Arra figyelmeztettek, hogy a klímaváltozással összefüggő tömeges elvándorlás, a járványok és a források miatti konfliktusok elkerülhetetlenekké válnak, hacsak nem születnek sürgősen intézkedések.
A probléma kezeléséhez messzire mutató változtatásokra van szükség a globális kapitalizmus, az oktatás és a nemek közötti egyenlőség terén.
A jelentés hónapokkal azután született, hogy a világ nem teljesítette a biológiai sokféleség védelméről szóló egyezmény által elfogadott stratégiai tervben megfogalmazott, 2020-ig elérendő célok egyikét sem.
A jelenleg helyzet alapján a világ nagyjából egymillió faja kihalhat a következő évtizedekben egy ENSZ-jelentés szerint.
Ez gyakorlatilag egy még a mi életünkben bekövetkező világkatasztrófát idézhet elő.
Arról nemrégiben már az ENSZ is beszélt, hogy az emberiség számára csupán évek, maximum egy évtized maradt cselekedni.
Soha nem látott ütemben pusztul a Föld minden szegmense.
El fogjuk veszíteni a még megmaradt erdőinket, az óceánok elsavasodnak, a jégsapkák pedig teljesen elolvadhatnak 2030-ra.
A rovarvilág 80%-a a kihalás szélén, a gerinces élőlények több mint 90%-ánál ugyanez a helyzet.
“Nincs már hová hátrálni… Vagy cselekszünk, vagy a földi pokol vár ránk és gyermekeinkre” – állítják a tudósok.