A csontleves tényleg gyógyít, a tudomány is bizonyította őseink, nagyszüleink “csodaszerének” titkát
Az igazi jó, tanyasi tyúkhúsleves, és annak egészségünkre gyakorolt bizonyított jótékony hatásairól… Mert a vidékiek nem véletlenül fogyasztották minden vasárnap!
Ősi hagyomány és egy gyógyító recept
Ki ne ismerné a jó öreg tanyasi tyúkhúslevest?
Azt a húslevest, ami egy ősi recept alapján mindig is velünk volt, már a kezdetek kezdetén is, szinte a magyarsággal egyidős itt a Kárpát-medencében.
Eleinte a receptje szájhagyomány útján etrjedt, mire lejegyezte valaki.
A levesről úgy tartották, hogy életerőt ad, ami igaz is volt. Nem csak rengeteg energiával látta el régmúltban élő őseinket, de képes volt megerősíteni az immunrendszert is.
Ráadásul hatásait mára a tudomány is alátámasztotta.
Képes a betegségekre hatni
A régiek gyakorlatilag gyógyszerként használták, ugyanis képet volt a legdurvább megfázás tüneteit is nagymértékben enyhíteni.
Nagyanyáink korában természetes volt, hogy különféle ételekkel, főleg levesekkel gyógyítottak betegségeket.
Mára ez a természetes módszer kicsit feledésbe merült, talán annak köszönhetően, hogy a gyógyszertárakban egész arzenált találunk a szabadon kiváltható gyógyszerekből…. hatástalanul.
Legalábbis ezek a gyógyszer tele vannak mellékhatásokkal, és terhelik a májat, ellenben a húslevessel!
A csontlevesnek még inkább jótékony hatása van mint a húslevesnek.
Mit mond pontosan tudomány?
A zöldségekből számos tápanyag, vitamin oldódik ki a hosszú főzés alatt, ezek a relatív alacsony főzési hőmérséklet miatt nagyrészt károsodás nélkül megmaradnak.
Az igazi csontleves nem egyenlő a kuktában gyorsan megfőzött húslevessel. A csontlevest hosszan, 8-24 órán keresztül kell főzni, kis lángon, éppen hogy csak gyöngyözzön, így tud kioldódni a legtöbb hasznos anyag az alapanyagokból.
A csontokból a hosszú főzési idő alatt magnézium, kalcium, foszfor, kálium oldódik ki.
Ezen kívül kollagén, zselatin is bőven kerül a levesbe a csontokból, porcokból, ahogyan hyaluronsav, glukozamin- és kondroitin-szulfát is.
Minél több ide illő zöldséget használunk, annál jobb lesz a levesünk. A hagyma, fokhagyma, petrezselyem, sárgarépa, zeller nem hiányozhat belőle.
A gyógyulás első lépcsőfoka
Ez még nem minden! világszerte ismert ennek a gyógylevesnek különféle formája, csak máshol más dolgokat pakolnak bele, és nem tyúkkal főzik, de az alapműködése és hatása nagyjából ugyanaz a szervezetre nézve.
A csontlevesek az általános roboráló hatáson túl az immunrendszer működését is pozitívan befolyásolják.
Ezen kívül a kollagén a bőrnek, az ízületeknek, a hajnak és a körömnek is jót tesz. A magas zselatintartalom segíti az emésztést, csökkenti a bélrendszeri gyulladásokat.
A csontleves leginkább influenza idején képes drámaia mértékben javítani az ember állapotán és közérzetén.
Ez pdig akárhogy is nézzük, a gógyulás legelső lépcsőfoka. 🙂