Azonnali zöldfolyosó nyitását rendelték el Csernobilban: ez mindent megváltoztathat
“Csernobilt meg kell mutatnunk a világnak: tudósoknak, ökológusoknak, történészeknek…”
Egy új korszak kezdete
Egy új korszak nyílhat hamarosan Csernobil történetében.
Ez a korszak nem csak lezárja az előzőt, de teljesen átalakíthatja a térséget, még az egykor működő atomerőmű közvetlen területét is.
Fel fogják oldani ugyanis az eddig évtizedeken át érvényben lévő szigorú “karantént”.
Az ukrán elnök “zöldfolyosó” nyitását rendelte el a csernobili övezetben, hogy zavartalanul látogathassák a turisták a területet.
Emellett a kutatók, történészek és ökológusok is kutathatnak majd a térségben.
“Csernobilt meg kell mutatnunk a világnak: tudósoknak, ökológusoknak, történészeknek, turistáknak. Sajnos, a tiltott zóna jelenleg a korrupció jelképe. A rendvédelmi szervek kenőpénzt szednek a turistáktól, illegálisan szállítanak ki onnan fémhulladékot, illetve használják fel természeti erőforrásait”
– fogalmazott Zelenszkij.
A szabadság földjévé akarják tenni Csernobilt
Emellett elmondta, hogy nem lesz többé tiltott a videofevételek készítése, és “egyéb hasonló ostobaságok sem”.
A rendelet egyelőre még nem érhető el az államfő honlapján.
Az elnöki hivatalban az Ukrajinszka Pravda hírportál érdeklődésére elmondták, hogy a dokumentum egyebek mellett előírja egy stratégiai tervezet kidolgozását és elfogadását a csernobili zóna mint turisztikai objektum fejlesztésére.
“Fejezzük be végre az emberek, a látogatók riogatását, és változtassuk a tiltott zónát tudományos és jövőbeni turisztikai mágnessé. Tegyük a szabadság földjévé, legyen az új Ukrajna egyik jelképe, ahol nincs korrupció és nincsenek ostoba tilalmak, hanem helyettük beruházások vannak és jövő”
A legsúlyosabb atomkatasztrófa
A világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-katasztrófája 1986. április 26-án következett be az akkor a Szovjetunióhoz tartozó Ukrán SZSZK területén, a Kijevtől kevesebb mint 100 kilométerre északra fekvő csernobili erőmű negyedik blokkjában.
A robbanás rengeteg radioaktív anyagot és törmeléket, valamint apró részecskét juttatott a levegőbe.
Ezek hatását még a távoli Svédországban is mérni lehetett műszerekkel.
Az erőmű 30 kilométeres körzetében mindenkit evakuáltak, de csak miután már nem tudták titokban tartani a katasztrófa tényét.
Egyes becslések szerint több tízezer áldozata lehet közvetve és közvetlenül Csernobilnak, mások ennél is magasabb számokról, akár több százezer emberről beszélnek, akik az atomkatasztrófa következményeibe haltak bele később.