Véget ér az élelmiszer és benzinársapka: a kormány durva bejelentései várhatók 3 lehetőség van
Közeledik a határidő, ameddig még érvényben vannak az ársapkák, a hatósági ár.
Hogy utána mi lesz, és elszabadulhat-e a pokol, azt az elemzők is csak találgatják.
Ki mire számít?
Tényleg vége a “jó világnak”?
Ami biztos, hogy hamarosan döntés születik, ami sok mindent megváltoztathat a boltokban és a benzinkutakon.
Ha nem a két véglet, vagyis az árstop meghosszabbítása vagy megszüntetése közül választ a kormány, akkor marad a harmadik út: az árkorlátozások fokozatos kivezetése.
A két szélsőséges eset valószínűsége talán kisebb, így leginkább valamilyen köztes megoldás képzelhető el. Például az üzemanyag litere nem 480, hanem 500 vagy 550 forintba kerül majd
– nyilatkozta a VG-nek Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője.
A szakértő szerint az élelmiszereknél nehezebb meghatározni ilyen köztes módszert, még ha kötelezővé is teszik, hogy legfeljebb néhány százalékos emelés történhet az ársapka előtti árszinthez képest.
A köztes megoldás valószínűségét erősíti, hogy az ársapkáról mindenki mást gondol:
Az egyik szekértábor annak eltörlését követeli, miközben a másik oldal még több termékre, például a kenyérre is kivetné a szabályozást.
Regős Gábor megjegyezte, szerinte a hatósági árak is hozzájárultak ahhoz, hogy a fogyasztás bővülni tudjon, a reálbérek változása pedig pozitív maradjon.
Ennek tekintetében az ársapka egy fontos eszköz az infláció visszafogásában, illetve a háztartások jobb életszínvonalának biztosításában
– mondta.
Ha a kormány meghosszabbítja az árstopot, az további nehézségeket okozna a termelőknek és a kereskedőknek, de a lakosságnak jó hír lenne.
A kivezetés magasabb inflációt jelentene, és csökkentené a fogyasztás volumenét, de a kereslet-visszafogás a hiányt is enyhítené.
„Viszont ha a kereslet jelentősebben visszaesik a magas árak miatt, az már bizony negatív következmény, nemcsak a kereskedőkre, hanem természetesen a lakosságra nézve is”
– mondta Regős Gábor a Világgazdaságnak.