Elveszett sziget, a magyar Atlantisz nyomaira bukkantak: ez mindent megváltoztathat
A Dunában Budapest területén találták meg a magyar Atlantiszt.
Több régi térkép is ábrázolta, de a modern tudomány végre bizonyítani is tudta a létezését.
Állítólag a legendás és rejtélyes Fürdő-sziget a Duna egykori szigete Budapesten, az Árpád hídtól közvetlenül északra a Dagály fürdő előtt húzódott.
Úgy tudni, hogy a legnagyobb hossza 700 lépés, szélessége 150 lépés volt 1857-ben. A Duna-szabályozás előtti meder a mai Népfürdő utca mentén húzódott.
A 19. század végén feltöltött területen létrehozott Újpesti rakpart nagyjából érinti az egykori sziget keleti oldalát. Legdélebbi pontja nem érte el a mai Árpád híd vonalát.
A római időkben a sziget stratégiai fontosságú szerepet töltött be Aquincum és Transaquincum között. 1857-ben Zsigmondy Gusztáv mérnök 4 római hídpillér cölöprács alapozását dokumentálta.
A szigeten feltörő hévforrások római fürdő(ke)t tápláltak.
1775-ben a Vác városát részben elpusztító jeges árvíz felszínét letarolta, növényzetét, fürdőjének romjait elpusztította. Ettől kezdve a sziget zátonnyá alakult, és csak alacsony vízállásnál emelkedett ki a Dunából. 1874-ben a Dunagőzhajózási Társaság folyószabályozás okán az egész szigetet elkotortatta.
Buda és Pest vízellátásnak problémái kapcsán az 1850-es években a figyelem középpontjába került a Fürdő-sziget. 1854, 1855 és 1857-ben Szabó József geológus tanulmányozta a forrásokat. 1857 márciusában 12 olyan forrást talált, melyek hőfoka meghaladta a 40 fokot.
A legmelegebb közülük 42,2 Celsius-fok hőmérsékletű volt.
Az innen begyűjtött és elszállított vízmintákról megemlítették, hogy később elszíneződtek.
Nagyon szomorú sors várt rá, hiszen a későbbi idők növekvő hajóforgalmát akadályozta, ezért az 1873-74-es folyószabályozási munkák során az elkotrása mellett döntöttek.
A régi időknek emléket állító római kori falak és épületek mind odavesztek, egyedül egy, a Dunának, mint istenségnek hódoló oltárkő élte túl a pusztítást.
A National Geographic részletesen írt arról a kutatásról, amelynek keretében az Interspect csapata egy különleges, repülőgép-fedélzeti hőtérképező berendezéssel a hajdanvolt sziget helyének megtalálására indult.
Sikerrel is jártak, hiszen bár a földet elhordták onnan, a hőforrások továbbra is a felszínre törnek a Duna medre alatt.
Maga sziget elveszett ugyan, de emléke továbbra is él, egy különleges legendával gazdagítva Budapest és Magyarország történelmét.
Ezentúl mindenki kicsit más szemmel tekinthet a hajdanvolt fürdőhely irányába, amikor útja a Margit-sziget környékére vezet.