Aszteroida csapódhat a Földbe? A NASA szerint van esélyünk
Bolygómentő akciótervet dolgoztak ki: ha ezek nem válnak be, akkor semmi sem, és szembe kell néznünk a kihalásunkkal.
Potenciálisan veszélyes aszteroida vörös fokozaton
A távoli világűr nyomasztó sötétjében már az elmúlt években is több olyan objektumot találtak, melyek pályája a közeljövőben keresztezheti a Földünk pályáját.
Ez pedig beláthatatlan katasztrófát hozhat a nyakunkra, és egy olyan kataklizmát idézhet elő, melybe az emberiség 90%-a belepusztulhat.
Ugyanakkor az is könnyen lehet, hogy teljes mértékben kiirthat minket a közelgő becsapódás.
A Bennu a legesélyesebb, egyben legnagyobb veszélyt jelentő aszteroida, pontosabban üstökös a Föld szempontjából.
A NASA ma potenciálisan veszélyes égitestként tartja számon, a legmagasabb, vörös fokozaton.
Halálos veszélyt jelent a Földre
Az előzetes kalkulációk, szimulációk szerint közel 30.500 kilométeres távolság lesz 2029-ben közte és a bolygónk között, amikor elhalad mellettünk.
Ez csillagászati értelemben vészesen kicsi, ráadásul a pályája negatív irányban módosulhat még addig, vagyis pontosan telibe is találhat minket.
Ha még a Csendes-óceánba is csapódik be, egyes számítások szerint akár 100-150 méteres cunamit is képes lenne előidézni, ami többször körbejárná a bolygót, elmosva a part menti városokat és régiókat.
A szárazföldön pedig több atombomba erejével hatna a becsapódás ereje.
A 2029-es dátum igencsak fontos tehát, még a NASA szempontjából is.
A Bennuval kapcsolatos legnagyobb félelmek hívták életre a NASA a különleges akciótervét, mely megmenthetné a bolygónkat.
Gigantikus akcióterv a bolygó megmentése érdekében
A szakértők korábban azt gondolták, hogy az atomrobbantás az aszteroida felszínén vagy a közepén nem járna sikerrel, és a Bruce Willis főszereplésével készült Armageddon című blockbuster egy butaság, de a helyzet az, hogy manapság a csillagászok, asztrofizikusok bizony látnak benne realitást.
A másik módszer, ami szóba jöhet, és még űrtörmelékekkel sem jár, az nem más, mint az aszteroida pályájának módosítása azzal, hogy szándékosan letérítik a pályájáról.
Ehhez azonban az kellene, hogy szondákkal tudjanak kapcsolódni a felszínéhez, majd finoman “arrébb” tolnák, le az eredeti útvonalról.
Az ehhez szükséges technológia ma még nem teljesen áll rendelkezésre, kérdés, hogyha valóban lesz becsapódás, addigra milyen fejlesztések mennek végbe a Földön.
Az szintén kérdés, hogy lesz-e addigra kellően begyakorolt protokoll a vészhelyzet kezelésére.
A NASA szerint több milliárd dollárba kerülne az akció végrehajtása módszertől és időtávtól függően.
Ezen múlhat az Föld sorsa
A NASA igazgatója szerint még több erőforrásra van szükség, ha el akarunk hárítani egy esetleges katasztrófát, ehhez pedig nemzetközi összefogás kell.
A védekezés egyik alapfeltétele a még nagyobb teljesítményű rakéták építése.
A NASA most Elon Musk vállalatával, a SpaceX-szel egy olyan megoldáson dolgozik, amelynek keretében egy rakétát ütköztetnének a bolygónkra veszélyt jelentő földközeli objektumok valamelyikével.
Ha minden a terveknek megfelelően alakul, az ütközés hatására az aszteroida pályája módosul, és így elkerül bennünket.