Így nézett ki a rejtélyes, tetovált szibériai kannabisz-hercegnő – elképesztő
A tetoválásai és a kannabisz tették őt híressé közel 2500 év távlatából. Már az akkori időkben is ismert volt a kannabisz rákellenes és fájdalomcsillapító hatása.
A híres ukoki hercegnő mumifikálódott tetemét még 1993-ban, 2500 méteres magasságban, az Altaj Köztársaság területén, egy kurgán fagyott altalajában (permafroszt) találták meg orosz régészek.
A régészetileg is nagyon fontos lelet kivételes állapotban maradt meg, noha közel 2500 éves.
2012 óta Nyugat-Szibéria déli részén, Gorno-Altajszk egyik speciálisan kialakított mauzóleumában őrzik.
Egy hónapon át tartó, aprólékos munkával sikerült elvégezni a 2500 évvel ezelőtt elhunyt ukoki hercegnő koponyarekonstrukcióját egy svájci preparátornak.
A szibériai hercegnő megtalálásának helyszíne a nevezetes Ukok-fennsík mellett, Oroszország szibériai részén, Kína, Kazahsztán és Mongólia négyeshatárpontjának közelében található, ahol korábban szkíta-hun kori halomsírokban fejedelmi temetkezéseket tártak fel az i. e. 6. és 3. század közötti időszakból.
A helyszínről művészeti korszakot (paziriki kultúra) is elneveztek.
A szibériai tetovált hercegnőről számos rejtély lebbent le az elmúlt évtizedekben, és mindig megvolt a maga “bája”, különösen a régészek számára.
Ma már rengeteg információnk van róla.
Tudjuk, hogy tetoválásai voltak, mellrákos volt még életében, és kannabiszt is fogyasztott.
A hercegnő bal vállán egy mitológiai állat látható: egy szarvas, egyszarvú aganccsal a fején, de egy szarvas feje van a csuklója körül is, s egy másik állat a hüvelykujján, valamint a bal kezén.
A tetoválásokra akkor lettek figyelmesek, amikor a jég fogságából kiszabadított hercegnő csontjait éppen át akarták szállítani az Altaj Köztársaság fővárosába.
Hat felszerszámozott lóval temették el, és egy csomó más, személyesnek szánt tárggyal.
Találtak még a teste mellett fából, bronzból és aranyból készült tárgyakat is.
A kannabisz meglétét a szakértők azzal magyarázták, hogy már az akkori időkben is ismert volt a kananbisz rákellenes és fájdalomcsillapító hatása.
Egy dolog azonban még nagyon sokáig – közel mostanáig – homályban volt.
Mégpedig az, hogyan is nézett ki pontosan.
fiatal nő koponyarekonstrukcióját a korábban neandervölgyi modelleken is dolgozó schaffhausensi állatpreparátor, Marcel Nyffenegger készítette el a speyeri Historisches Museum der Pfalz felkérésére.
Nyffenegger a koponya 3D-s modellével dolgozott: egy hónapon keresztül építette fel a csontozatra az arcizmokat, a szövetrétegeket, illetve a bőrstruktúrát, majd meghatározta a hercegnő szemszínét, illetve arckifejezését.
Az elkészült plasztilinmodellt szilikonnal és gumi-gyanta keverékével borította be, mielőtt a finom részleteket: a szemöldököt és a szempillát hozzáadta volna.
Több mint 100 ezer hajszálból alkotta meg a nő hosszú, kissé hullámos haját – csak ez a munkafolyamat két hétig tartott.