Mérgező vegyszerekkel vannak tele a kínai ruhák? Egy ismert veszélyt hallgat el a ruhaipar!
A GreenPeace jelentése szerint nonilfenol etoxilátok, formaldehid – amit hullák konzerválására is használnak – brómozott égésgátlók is találhatók a kínai ruhák egy részében!
A nagy leleplezés, avagy mérgeket viselünk?
Vége, kimondták a nyilvánvalót
Az igazság az, hogy ez a probléma már nagyon régóta ismert szakmai körökben, azonban ha szélesebb nyilvánosságot is kapna, akkor az megrendíthetné a ruhaipart, és talán végre változás állhatna be.
Egyes kínai ruhagyárak ugyanis lehúzhatnák a rolót, ugyanis vegyszerekkel és méreganyagokkal mérgezik a vevőiket, csak azért, hogy minél olcsóbban állíthassanak elő minél több ruhát.
Az ipari “kapitalizmus” soha nem volt még ennyire veszélyes az egészségre….
A GreenPeace tette közzé azt az alapos vizsgálati eredményt, mely bemutatta, pontosabban lerántotta a leplet a kínai ruhaipar egészségre gyakorolt hatásairól.
A jelentés címe stílszerűen Dirty Laundry 2, azaz Piszkos szennyes 2 volt.
Rákkeltő anyagok a textilben
A jelentés szerint rengeteg eddig nem ismert méreganyagot találtak a kínai ruhák tömegében. Ezek az anyagok máshol használatosak ugyanis.
Hullaházakban, mezőgazdaságban rovarölőként, vagy a hadseregben idegméregként…
A jelentés szerint különösen a nonilfenol etoxilátok a károsak, de megtalálható még formaldehidekm, flatátok, és brómozott égésgátlók is a kínaiaktól származó ruházati termékekben.
Elsősorban az Adidas és a H&M ruhákban találtak iylen anyagokat, melyek Kínából származtak… elgondolkodtató, nem igaz?
Nos, nem árt tudnod, hogy a flatátok kifejezetten erősen rákkeltő, azaz karcinogén anyagok, de az égésgátlók sem éppen egészséges szbsztanciák, a nonilfenolt már meg sem említve.
Ez azért jelentős probléma, mert ezek a “szerek” a ruháink segítségével érintkeznek a testünkkel, irritálják a bőrt, végső soron káros folyamatokat elindítva a bőr egyes hámrétegeiben, ezeket mára már igazolták.
A ruhaipar természetesen – különösen a kínai – mélyen hallgat róla, lapul, mint az a bizonyos a fűben.
Igencsak bajban lennének, ha szélesebb körben ismert lenne, hogy a termékeik nemes egyszerűséggel kimondva jelentősen rákkeltőek lehetnek.
A ruhaipar hallgat róla
Kisebb a baj, ha csak irritációt okoznak, és ezt gyakran meg is teszik, hiszen rengetegen panaszkodnak hogy a kínai “műszálas” ruháktól kipattog a bőrük, hólyagos vagy kiütéses lesz, mintha allergiásak lennének rá.
Ezek a ruhák és gyártóik a megbetegedés nevű “vámot” szedik a társadalomtól, mivel ez egy folyamatos mérgezés, aminek kitesszük magunkat, és rengeteg betegség eddig ismeretlen okozója lehet.
Lehetségesnek tartják a tudósok, hogy akár a gyerekkorban kialakuló ekcéma, allergia és más kórképek felelőse a vegyszerezett ruha.
“Remek” példája annak, milyen a piaci kapzsiság, és amikor a kapitalizmus a halálos profitmaximalizálással és erkölcstelenséggel párosul.
Idegmérgek, karcinogén “koktélok” a ruhán
A perfluorozott vegyszerek, amelyek lélegző szövetek gyártásánál használatosak, szintén veszélyesek, mert felhalmozódnak a szervezetben és ismerten rákkeltő hatásúak.
A brómozott égésgátló anyaggal kezelt hálóruha, amelyet nagyon széles körben használnak gyermekek hálóruhájának készítéséhez, szintén gondot okoz.
Patkányokon végzett kísérletekben mutatták ki, hogy ez az anyag csökkenti az agy kapacitását.
A formaldehid sem piskóta! Egyrészt köztudottan halottak konzerválására is alkalmazzák.
Riasztóan sok nagy kínai ruházati lánc is dolgozik vele azért, hogy a portékák frissen, gyűrődés-és penészmentesen érkezzenek meg rendeltetési helyükre, ahol fizikai kinézetük igen fontos lesz.
Nem feltétlenül tudja ezt minden vásárló, ahogy azt sem, hogy a kínai ruhagyártóktól nem követelik meg, hogy a ruhacímkére ráírják a ruha összetételét.
Vagyis a gyártók a ruhát úgy is értékesíthetik Magyarországon, hogy címkéje egy szót sem szól azokról a vegyszerekről, amelyek benne vannak.
Az új-zélandi tesztek 900-szor nagyobb formaldehid szintet fedeztek fel néhány kínai exportban, mint az előírt biztonsági szint.
Szakemberek óva intenek a ftalátoktól, amelyek segítségével egyébként a műanyagot teszik rugalmasabbá és ellenállóbbá. A ftalátok hormonzavarokhoz kapcsolódnak, mint például csökkent férfi spermaszám, és megtalálhatóak sok új, igen műanyag szagú ruhában és cipőben.
A nonilfenol etoxilátok – röviden NPE – óriás veszélyeket rejtenek magukban.
Az NPE-k nonilfenolokká alakulnak, amelyek igen veszélyes toxinok, mégpedig hormonháztartás-romboló tulajdonságokkal. Erről a toxinról bebizonyosodott, hogy a női hormonok működését utánozza, megváltoztathatja a szexuális fejlődést és befolyásolja a reproduktív rendszert.
Az NPE-k egyes elemei vettek részt a széles körben elterjedt hím európai halak elnőiesedésében, és a WWF szerint egyes emlősöknél a hormonális folyamatok teljes zavarát figyelték meg. Még alacsony szinten is, ez a toxin nagy veszélyt jelent a környezetre és az emberi egészségre.
Nem véletlen, hogy az NPE-k használata teljesen korlátozott Európában, de nincs ez így Kínában!
Ezekről a nonilfenol etoxilátokról azt is kiderítették már, hogy mosáskor belemosódnak a többi ruhába is, így szennyezve el az esetleges „tiszta” ruhadarabokat is.
Zárszóként csak annyit: “még hogy nem a ruha teszi az embert…”