Sok százezer aszteroida fenyegeti a Földet: végzetes “üstökös zápor” jöhet: megindult a visszaszámlálás?
Azonnal meg kell kezdeni a bolygóvédelmi rendszerek kiépítését – kongatták meg a vészharangot a tudósok.
A NASA emberiséget meghatározó bejelentéseket fontolgat.
Nagyon nagy a baj, és könnyen lehet, hogy hamarosan, akár belátható időn belül az emberiség saját kihalásával kell hogy szembenézzen.
A Föld lakóinak egyetlen esélye, ha a NASA és az ESA összefog, és a tudósok is, és elhárítják a közelgő katasztrófát.
Kínai csillagászok szerint akár az egymilliót is elérheti azoknak az aszteroidáknak a száma, amelyek pályája keresztezi bolygónkét.
Becsapódási esélyük viszonylag alacsony és mind kisebb száz méternél, ezért kinetikus energiájuk elenyésző a dinoszauruszok pusztulásához vezető aszteroidához képest, önmagukban azonban mégsem jelentéktelenek, mert legalább egy atombomba pusztító erejével bírnak.
Csingbo professzor rámutatott, hogy ezek a rövid távú veszélyt jelentő aszteroidák kis mérete és nagy tömege megnehezíti az észlelést.
A tízméteres léptékű aszteroidákat általában nem tekintik komoly fenyegetésnek, ezért nem is igazán tartják számon őket.
A kínai tudósok szerint azonban sokba kerülhet, ha ezt a fenyegetést félvállról vesszük.
Egy aszteroida zápor megsemmisítő erejű lenne
A tudósok felvázolták annak a lehetőségét is, hogy a Földet kisbeb aszetroidák egész zápora érje el.
Nem lehetetlen, ráadásul a földtörténeti kihalások egy részét talán éppen ilyen “üstökös záporok” okozhatták, vagy egy nagyobb űrszikla, mint a dínók kihalását…
Hozzáteszik: 65 millió évvel ezelőtt a tejútrendszer másik felén keringett a Föld, és nem tudhatjuk, mi várható a következő zónákban.
Akár hatalmas törmelék felhőn is keresztül kell majd haladnia a bolygónknak, ami megsemmisítő erejű, és rendszeresebb (csillagászati léptékben értve) aszteroida záporokat kell elhárítanunk az emberiség túlélése érdekében.
Kína és az USA szembenállása
Csen Ping professzor a South China Morning Postnak elmondta, hogy nincs ok a pánikra, hiszen a kínai állam a legnagyobb bolygóvédelmi radarhálózatának kiépítését tervezi.
A Hong Kong-i lap kiemelte, hogy az Egyesült Államok önálló űrhaderővel rendelkezik, az űrbeli helyzet ezért elkerülhetetlenül a konfrontáció felé tart.
Kínai oldalról ezért fontos egy bolygóvédelmi rendszer kiépítése, ami gyakorlatilag rakétavédelmi rendszerként is működhet.