CímlapsztorikÉrdekes világTudomány

Újabb atomkatasztrófával fenyeget Csernobil reaktora – újra beindultak a hasadási reakciók

“Beindultak a hasadási reakciók a reaktorcsarnokban, nagyon nagy a baj, újra megtörténhet az atomkatasztrófa” – állítják a források.

35évvel azután, hogy az ukrajnai csernobili atomerőmű a világ legnagyobb nukleáris katasztrófáját okozva felrobbant, újra beindultak a hasadási reakciók a reaktorcsarnokban.

Több elmélet létezik, hogy mi erősítette fel a folyamatot, de még keresik a pontos magyarázatokat. Néhány éven belül megoldást kell találni a problémára, mert a folyamat vége olyan robbanás lehet, ami egész Európát veszélyeztetheti

Hirdetés

A robbanás ugyanis szétviheti az egész betonszarkofágot, amit az erőmű köré építettek.

Neil Hyatt, a Sheffieldi Egyetem nukleáris anyagokkal foglalkozó vegyésze azt nyilatkozta, hogy egyre intenzívebbé váltak a hasadási reakciók a csernobili atomerőmű mélyén a szétroncsolt reaktorcsarnok alatt.

A hasonlat azért találó, mert a nem megfelelően eloltott tűz, ha van éghető anyag a közelben, újra lángra lobbanthatja az előző esti tábortüzet.

Katasztrofális hatást okozó anyagok a mélyben

Csernobilban az éghető anyagot maguk az eredeti uránrudak, az üzemanyagcellák jelentik, valamint azok grafit és cirkónium elemei.

A fűtőelemek nagy része az 1986. április 26-án a négyes reaktorblokkban bekövetkezett baleset során nem használódott el, semmisült meg, hanem a többi anyaggal – köztük az oltáshoz eredetileg használt homokkal – lávává olvadt össze.

Ez a kóriumlávának is nevezett sugárzó elegy befolyt és bemarta magát a reaktorcsarnok alagsori helyiségeibe, majd ott “kihűlve” megkeményedett, de ebben még mintegy 170 tonna sugárzó urán van – az eredeti üzemanyag 95 százaléka.

Harminc éve a tudósok gadolinium-nitrát-oldatot permeteztek a területre, ami megakadályozta, hogy folytatódjon a maghasadás és így elkerültek egy újabb esetleges robbanást. Most erre nincs lehetőség, mert a 305/2-es helyiség nem megközelíthető, oda nem lehet bejuttatni ezt az “oltóanyagot”

Most egy teljesen elzárt helyiségében növekszik a koncentráció. “Sok a bizonytalan tényező” –

mondta Maxim Szavelijev, a Nukleáris Erőművek Biztonsági Problémáinak Intézete (Institute for Safety Problems of Nuclear Power Plants – ISPNPP) egyik kutatója, aki szerint nem kizárható, hogy egy újabb reaktorbaleset történhet az erőműben.

Hirdetés

Újra radioaktív sugárzás lepheti el Európát?

Bár minimális az esélye, de valóban van esély annak, hogy egy akkora robbanás fog megtörténni, ami felkavarja a Csernobilban szunnyadó, még elzárt radioaktív port, mely beterítheti a környező régiók egy részét.

Egyelőre nehéz megmondani, mekkora erejű lenne a robbanás és milyen szintű katasztrófaveszéllyel járna a teljes kontinens részére, de aggasztóak a jelenleg a mélyben zajló folyamatok.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!