CímlapsztorikÉrdekes világMisztikum

A víz az új arany a Wall Streeten: hamarosan a világ nagy része “szomjan hal”?

A vízkészletek bolygó szerte való privatizálása már megkezdődött.

Avagy farkasharc folyik a megmaradt vízért. Míg végül egy pohár sem marad!

Peter Brabeck elhíresült interjújára talán sokan emlékezhetnek.

Hirdetés

Ő a Nestlé vezérigazgatója, aki azt mondta, hogy a víz nem kellene többé, hogy alapjog legyen.

Mindenkinek fizetnie kellene érte, és a jövő az, hogy a világ természetes vízkészleteit is privatizálják.

Vagyis vacak műanyag palackokba zárnák, nem lenne többé a klasszikus értelemben vett csapvíz vagy vízhálózat.

Egy vízmonopóliummal rendelkező szupervállalat a cél, mely a jövőben vizet “oszt”, annak aki megfizeti. A többieknek nem…

Ugyanis a Föld kezd kifutni az erőforrásokból, így a vízből is. Egyrészt elhasználódik és szennyeződik, másrészt nehezen hozzáférhető.

A vízkészlet egy jelentős részét amúgy is évtizedek óta befolyásos körök csapolják le erről korábban már írtunk egy nagy port kavaró cikket itt.

Most pedig újabb hír érkezett ami igen aggasztó képet fest fel a közeljövőről.

A víz csatlakozott az aranyhoz, az olajhoz, és más árutőzsdei termékekhez a Wall Streeten, ami egyben arra is felhívja a figyelmet, hogy az élethez elengedhetetlen fontosságú természeti erőforrásból hiány alakulhat ki a világ egyre több részén.

A mezőgazdasági szereplők, a hedge fundok, és az önkormányzatok mostantól képesek a víz jövőbeli elérhetősége ellen hedgelni, vagy épp arra spekulálni Kaliforniában, amely a legnagyobb mezőgazdasági piaccal rendelkezik az Egyesült Államokban, és a világ 5. legnagyobb gazdasága.

Hirdetés

A CME Group 2021. januári lejáratú határidős kontraktusa, amely Kalifornia 1,1 milliárd dolláros spot vízpiacához van kötve, legutoljára 496 indexponton forgott, ami 496 dolláros hektárlábankénti értéket jelent.

“Az klímaváltozás, az aszályok, a népesség növekedése és a szennyezés valószínűleg az elkövetkező évek során a vízhiánnyal és az árazással kapcsolatban aktuális témát fog jelenteni. Mindenképpen figyelni fogjuk, hogy hogyan alakul ez az új határidős kontraktus.”

mondta Deane Dray, az RBC Capital Markets ügyvezető igazgatója és elemzője.

A legsúlyosabb hatások 2014 júliusában érvényesültek, az állam földterületeinek 58 százaléka szenvedett “extrém kiszáradást”, ami termény- és legelőveszteségekhez és más vészhelyzetekhez vezetett.

Mi lesz a következő? Levegő? Ez nem jó irány!

Ti mit gondoltok?

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!