Baj van: összeomlás szélén van a csernobili atomaszarkofág: a burok szerkezete nem tart tovább!
Ha ez bekövetkezik, nagy mennyiségű sugárzó anyag szabadulhat fel. A szakértők azonnali cselekvésre szólítottak fel.
Megint gyűlnek a fellegek Csernobil felett…
Egy olyan probléma van kibontakozóban, ami egy időzített bombaként ketyeg, és sürgősen kezelni kell, különben újabb radioaktív anyagok juthatnak ki a környezetbe.
1986 árpilis 26-án robbant fel a Csernobili Atomerőmű négyes blokkja.
Ezzel a világtörtélnem legnagyobb atomkatasztrófáját előidézve, bár mint tudjuk, többek között Majaknál legalább ennyire súlyos kataklizma történt, amit el is hallhattak…
Összeomolhat a védőburok
Annek idején septiben emeltek fel egy védőburkot a négyes reaktorblokk fölé, hogy ezzel is gátolják a halálos sugárzás terjedését.
Azonban ez az elmúlt években anynira meggyengült, hogy ma már olyan a stabilitása, hogy bármikor összeomolhat.
A burok belső szerkezete tele van repedésekkel és hézagokkal, akár még idén széteshet az egész.
A korábbi szarkofágra utóbb egy új, modern réteget emeltek, a belső burkolat szétesése viszont így is megnehezítheti a reaktor leszerelését.
A zónát kezelő cég szerint a több mint 30 éves szarkofág rögzítése meglehetősen egyszerű, az elemek eltávolítása pedig összeomlást eredményezhet.
Egy atomkatasztrófa mementója
Az új, 275 méter széles, 108 méter magas és 36 ezer tonnás védőobjektumot 2016 novemberében helyezték fel.
A szarkofág célja, hogy védelmet biztosítson a leszerelés utolsó, 2019 júliusában megindult fázisában. A munkálatok során felfedezték, hogy a régi burkolat már nincs jó állapotban.
Bár a szerkezet megrogyhat, a szakértők szerint jelentősebb külső fenyegetést nem okozhat, az összeomlás csak a takarítást teheti még bonyolultabbá.
Nme véletlen aggódik mindenki enynire.
Ennek részben turisztikai részben világnevelő célzata lenne, hogy az emberek saját maguk láthassák az atomkatasztrófa helyszínét és ledöbbentő hatásait.